}
herbGmina
Bierzwnik

 

W dniach 14-16 lipca 2017 r. odbyła się w Bierzwniku impreza pod nazwą
„3 Dni na Cysterskim Szlaku” oraz „Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych” (15 i 16.07.2017 r.).

Organizatorami imprezy byli: Gmina Bierzwnik, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku /Marienwalde/, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwo Powiatowe w Choszcznie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich w Bierzwniku, Parafia Rzymsokatolicka p.w. MB Szkaplerznej w Bierzwniku, Gminny Ośrodek Kultury w Bierzwniku oraz Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Lider Pojezierza. Przy organizacji imprezy pomagali również członkowie Ekspedycji archeologicznej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z  Poznania pod kierunkiem dr Barbary Stolpiak i Teresy Świercz.

 

Patronat nad imprezą objęli: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Starosta Choszczeński Adam Andriaszkiewicz oraz media: TVP Szczecin, Radio Wawa i Wiadomości Krzęcińskie.

 

Sponsorami imprezy byli: Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku Oddział
w Bierzwniku, Totalizator Sportowy Oddział w Szczecinie, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Bierzwnik, firma ECHO, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „Margo” Małgorzata i Wiesław Dutkowscy Sklep LEWIATAN, firma „DREW-REN” Renata
i Mirosław Janczarscy, Zachodniopomorska Izba Rolnicza w Szczecinie, MT LOGISTICS Tomasz Maślak, Usługi Remontowo-Budowlane Dawid Ubych,  EuRo Kiela Stacja Paliw ORLEN Bierzwnik, Stacja Kontroli Pojazdów Tomasz Mercik, Alicja i Krzysztof Prymas, Usługi Ogólnobudowlane M-BUD Michał Żurawski, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Marek Leśniak, firma REBUDROG Henryk Kolasa, firma BOL-FARM Bolesław Czerniawski, Plantacja Choinek Zdrójno, Marek Radziszewicz, Marcin Czarnik, Anna Czarnik, Jan Czarnik oraz inni anonimowi sponsorzy.

„Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych” współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

 

Integralną częścią obchodów „3 Dni na Cysterskim Szlaku” był Ogólnopolski Festiwal Szachowy „Na Leśnej Polanie” im. Romana Szymoniaka rozgrywający
się już po raz XVIII. Festiwal szachowy rozpoczął się już 13 lipca 2017 r. (w czwartek)
w należącym do Nadleśnictwa Bierzwnik ośrodku (w tzw. Wigwamie) oraz na plaży
w Ostromęcku, ale jego zakończenie oraz turniej błyskawiczny i symultana zostały rozegrane w scenerii wzgórza klasztornego.

Wyniki końcowe ukształtowały się następująco:

XVIII FESTIWAL SZACHOWY NA LEŚNEJ POLANIE  im. Romana Szymoniaka

13-16 lipca 2017 r.

                  IV TURNIEJ Plażowy SZACHÓW SZYBKICH rozegrany 13 lipca na plaży w

 GRUPA B

  1. Marcelina Bralińska -  Baszta Żnin  Puchar Prezesa MULKS ORZEŁ Bierzwnik Za I miejsce w turnieju szachów szybkich XVII FESTIWALU SZACHOWEGO NA LEŚNEJ POLANIE im. Romana Szymonika, Grupa B
  2. Roksana Bromirska – MDK EMDEK  Bydgoszcz

 

  1. Kristopher Czyrkun – Gambit Starachowice wychowanek ORŁA Bierzwnik ,

GRUPA A

  1. Kot Jerzy – Wejherowo -  Puchar Wice-Prezesa MULKS ORZEŁ Bierzwnik
    Za I miejsce w turnieju szachów szybkich XVII FESTIWALU SZACHOWEGO NA LEŚNEJ POLANIE im. Romana Szymonika,
  2. Piotr Konieczyński - Baszta Żnin 
  3. Wiktor Tański  - Baszta Żnin 

 

IX memoriał Romana Szymoniak TURNIEJ GŁÓWNY rozgrywany w Wigwamie w
o kresie 13-15 lipca:

senior  Aleksander Harasimowicz – Stargard 

           - najmłodszy zawodnik  (5 lat) Mikołaj Breliński , Baszta Żnin   

       najlepszy  zawodnik  z Gminy Bierzwnik Jakub Kamiński,

       - najlepszy zawodnik- z terenu gmin pocysterskich Maciej Domagała, Dobiegniew

       Do 10 lat

  1. Marcelina Górska – STMGK Strzelce Kraj.
  2. Wojciech Haszczyc: STMGK Strzelce Kraj .
  3. Filip Haszczyc: STMGK Strzelce Kraj.

Do 12 lat

  1. Mateusz Szachowicz – STMGK Strzelce Kraj. 
  2. Jakub Kamiński
  3. Dawid Krzyszewski - STMGK Strzelce Kraj.

Do 15 lat

  1. Maciej Goździcki - STMGK Strzelce Kraj.   Najlepszy junior do 18 lat - PucharStarosty Choszczeńskiego
  2. Cyprian Guzek – UKSz SKOCZEK Choszczno, medal, dyplom
  3. Bartosz Kowalik – UKSz SKOCZEK Choszczno, medal, dyplom

Do 18 lat Wyróżnienie

  1. Łukasz Truszkowski – Caissa Połczyn Zdrój

Grupa B

  1. Wiktor Tański  - Baszta Żnin - Puchar Wójta Gminy Bierzwnik  Za I miejsce w turnieju zasadniczym XVII FESTIWALU SZACHOWYM NA LEŚNEJ POLANIE im. Romana Szymonika
  1. Gracjan Bromirski  -  MDK EMDEK  Bydgoszcz Puchar Wójta Gminy Bierzwnik  Za I miejsce w turnieju zasadniczym XVII FESTIWALU SZACHOWYM NA

Grupa B

Przewodnicząca Rady Gminy Aniela Banaś

  1. Roksana Bromirska  -  MDK EMDEK  Bydgoszcz

 

Grupa A:

Wręczają:

  1. Jerzy Kot – Wejherowo –   Puchar Ministra PAWŁA Szefernakera,

Za I miejsce w turnieju zasadniczym XVIII FESTIWALU SZACHOWEGO NA LEŚNEJ POLANIE im. Romana Szymonika –  

  1. Piotr Konieczyński – ŻTMS BASZTA Żnin – Puchar Ministra PAWŁA Szefernakera,

Za II miejsce w turnieju zasadniczym XVII FESTIWALU SZACHOWEGO NA LEŚNEJ POLANIE im. Romana Szymonika –  

  1. Tomasz Krzyszewski - STMGK Strzelce Kraj. Puchar Ministra PAWŁA Szefernakera,

Za III miejsce w turnieju zasadniczym XVIII FESTIWALU SZACHOWEGO NA LEŚNEJ

  1. Marek Olszewski  – BKS Chemik Bydgoszcz

 

Klasyfikacja rodzinna, i zespołowa

Klasyfikacja rodzinna:

  1. Tomasza, Dawida i Jana Krzyszewskich – dyplom, puchar Rodziny Ubych i Szymoniak – Strzelce Kraj.
  2. Justyna, Paweł i Kazimierz Partyka  – Strzelce Kraj.
  3. Jarosława i Jakuba Kamińskich

Klasyfikacja zespołowa:

  1. STMGK Strzelce Kraj – Puchar Firmy BOL-FARM Przetwórstwo Owoców i Warzyw Bierzwnik – Bolesław Czerniawski
  2. UKSz SKOCZEK Choszczno
  3. Baszta Żnin
  4. MKS EMDEK Bydgoszcz

 

Puchar dla najlepszego debiutanta festiwalu nagroda imieniem Józefa Stecyka –

 Piotr Konieczyński – Baszta Żnin

Turniej Szachów Błyskawicznych – BLITZ rozegrany 16.07.2017r.

Grupa A

  1. Marek Olszewski - MDK EMDEK  Bydgoszcz
  2.  Michał Koziorowicz – STILON Gorzów.
  3. Sebastian Matul;

Grupa B

  1. Roksana Bromirska - Puchar Kierownika GOPS w Bierzwniku, 
  2. Wojciech Haszcyc -  Strzelce Kraj,
  3. Tomasz Walendziak -

                   SYMULTANA  rozegrana na 10 szachownicach

Prowadzenie – Jerzy Kot -  Puchar Dyrektora GOK w Bierzwniku

  1.            Kot, Jerzy       7.0
  2.            Kiłyk, Bohdan            1.0
  3.            Jezikowska, Nadzieja 1.0
  4.            Kamiński, Jarosław    0.5
  5.            Kamiński, Jakub         0.5
  6.            Górska, Marcelina      0.0
  7.            Czyrkun, Blanka        0.0
  8.            Paczkowski, Mieczysław       0.0
  9.            Górski, Marcin           0.0
  10. Harasimowicz, Aleksander   0.0
  11. Kaleta, Tomasz         0.0

 

 

 

Pierwszy dzień imprezy rozpoczęło Uroczyste Zgromadzenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich z okazji 10-tego Jubileuszu założenia organizacji.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gmin i organizacji będących członkami Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. Podczas zgromadzenia omówiono działalność Stowarzyszenia od czasu jego założenia.

W piątkowe popołudnie odbył się I Średniodystansowy Bieg na Orientację
„O PUCHAR OPATA”
 pod patronatem Wójta Gminy Bierzwnik, którego wyniki ukształtowały się następująco:

KM12

  1. Bartosz Dziewluski –
  2. Miłosz Siekacz
  3. Dawid Rusarz – wszyscy Aktywne Choszczno

KM 16

  1. ex aequo  - Jakub Trojak  i  Miłosz Majchrzak – obaj Aktywne Choszczno

3.  Weronika Kocyła

K 1

  1. Lena Możdżyńska – Aktywne Choszczno

M1

  1. Kamil Dzielczyk – Aktywne Choszczno

OPEN R

  1. Elżbieta Kocyła - Bierzwnik
  2. Ignacy, Karol Gerłowicz
  3. Grażyna, Antoni Gerłowicz

 

Następnie odbył się „VII Nocny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy

Bierzwnik” w hali sportowej w Bierzwniku.

Wyniki:

urodzeni

kat. 2006 i młodsi

- dziewczęta:

  1. Wiktoria Kasprzak – WIKTORIA Zieleniewo
  2. Julia Izotow- SP3 Choszczno

- chłopcy:

  1. Konrad Pyra – Świdwin
  2. Jakub Mocio – Szwecja
  3. Antoni Izotow – Pławno

Kat. 2005 – 2003

  1. Łukasz Kowalski – SP3 Choszczno
  2. Konrad Pyra – Świdwin
  3. Błażej Bury – LUKS ARABESKA Pławno

 

Kat. 2002 – 1995

  1. Kacper Pyra – Świdwin
  2. Mateusz kowalski – ATS Stargard
  3. Hubert Wajda - LUKS ARABESKA Pławno

Kat. do 60 lat

  1. Bartosz Dobrowolański – Champion Police
  2. Bogusław Tymejczyk  – ATS
  3. Hubert Wajda - LUKS ARABESKA Pławno

Kat. plus 60

  1. Mirosław Dobrzański – ATS
  2. Janusz Żukowski – Szczecin
  3. Jan Wojtaś - ATS

 

Zakończeniem pierwszego dnia był seans filmowy w parku gminnym w Bierzwniku, gdzie wyświetlono filmy: „Asterix i Obelix: Osiedle Bogów” oraz „Pan idealny”.

 

Istotą drugiego i trzeciego dnia były „Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych”. Oficjalnego otwarcia targów o godzinie 12.00 dokonała Pani Aniela Banaś – Przewodnicząca Rady Gminy Bierzwnik, która powitała wszystkich zaproszonych gości, uczestników oraz wystawców.

Na terenie wzgórza klasztornego było ok. 65 stoisk wystawców, którymi
byli między innymi przedstawiciele:

  • CYSTERSÓW z Wąchocka oraz PRZEDSTAWICIELI WSPÓLNOTY
    W WINNIKACH  położonych nieopodal STARGARDU SZCZECIŃSKIEGO.
    W ofercie swojej posiadali np.: różańce wykonane ręcznie z ziaren o nazwie
    „Łzy Hioba”, świece, książki, modlitewniki, ceramikę itp. Na stoisku odbywały
    się również pokazy robienia różańców, w których można było wziąć udział.
  • KLASZTOR ŚW. ELŻBIETY z MIŃSKA z BIAŁORUSI, na stoisku Sióstr można było nabyć: ręcznie pisane ikony, wyroby ceramiczne ręcznie malowane oraz naturalne kosmetyki.
  • STICHTING KLOOSTER SIBCULO, na stoisku fundacji można było nabyć: syrop tymiankowy, ocet, musztardę, oleje roślinne i inne produkty ziołowe.
  • OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE GMIN CYSTERSKICH, na stoisku którego dostępne były foldery i gadżety gmin członkowskich Stowarzyszenia, czyli: Bardo, Bierzwnik, Bledzew, Cedynia, Kamienna Góra, Koprzywnica, Koronowo, Krzęcin, Kuźnia Raciborska, Ląd, Marianowo, Moryń, Pełczyce, Recz, Sieroszewice, Stare Czarnowo, Sulejów, Trzebnica, Wąchock oraz Węgorzyno.
  • Przedstawiciele BENEDICTUS MEMES - Produkty benedyktyńskie, gdzie nabyć można było piwa, nalewki, wódki, herbaty, soki, syropy i inne napoje lecznicze oraz podpiwek i kwas chlebowy, kosmetyki oraz produkty spożywcze.

Gościliśmy również przedstawicieli LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”,. Licznie zgromadzili się także wytwórcy produktów spożywczych oraz rękodzieła, na stoiskach których dostępne były różne wyroby i rękodzieła: smaczne staropolskie wyroby kulinarne, miody zwykłe oraz pitne, rzeźby i kowalstwo artystyczne, obrazy, biżuteria, witraże, wyroby ze szkła, rzeźby, obrazy, hafty i malowane ręcznie poduszki, wyroby z drewna itp.

Swoje stoisko miały także Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bierzwnik
pod nazwą „Kawiarnia Letnia Kół Gospodyń Wiejskich” serwując między innymi domowe ciasta, pierogi maślane, babkę ziemniaczaną i inne pyszności.

 

Targi rozpoczęły się konferencją pod tytułem: „Zioła w klasztorze”, która odbyła
się w kapitularzu w kościele.

Podczas Targów można było zwiedzić klasztor oraz stanowiska archeologiczne – oprowadzali studenci UAM w Poznaniu. Od godz. 22.00 w sobotę możliwe było również nocne zwiedzanie klasztoru.

W piwnicy byłego budynku konwersów odbyła się biesiada, podczas której zwiedzający mogli spróbować dań wg staropolskich i zakonnych przepisów.

W trakcie imprezy można było oglądać w kościele galerie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku z eksponatami pochodzącymi z badań archeologicznych prowadzonych od ponad 20 lat na terenie wzgórza klasztornego
w Bierzwniku oraz wystawę pod nazwą „Bierzwnik wczoraj i dziś”, którą zorganizowało Stowarzyszenie.

Ciekawą atrakcją była również wystawa „LAMUS – jesteśmy epizodami w życiu przedmiotów”, naszej Izby Wystawowej, która podczas „3 Dni na Cysterskim Szlaku” prezentuje swoje zbiory w Spichlerzu. Eksponaty stanowią gromadzone od 20 lat pamiątki życia codziennego osadników przybyłych na nasze tereny po II wojnie światowej. Obok
tej wystawy znajdowało się stoisko Gminnego Ośrodka Kultury w Bierzwniku,
gdzie można było zapoznać się z pracami lokalnych twórców.

Przed wzgórzem klasztornym nad jeziorem Kuchta w Bierzwniku rozbili obóz rycerze grupy pieszych i walczących – Komandoria Templariuszy z Chwarszczan, gdzie była możliwość przymierzenia elementów zbroi rycerskiej, strzelania z łuku oraz inne ciekawe atrakcje. Pokazy umiejętności rycerzy odbywały się na placu przed sceną.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci i młodzieży, istniała możliwość udziału
warsztatach z drewna i papieru, ceramicznych oraz plastycznych pod nazwą: „Szkoła malowania – plener malarski Jany Radziszewicz”, które odbywały się na terenie wzgórza klasztornego przez całe targi. W ramach tych warsztatów organizowane były konkursy
na najładniejsze prace, za które otrzymano nagrody i pamiątkowe dyplomy. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników imprezy.

Podczas „Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych” atrakcją były również nieodpłatne przejażdżki zabytkowym powozem oraz prezentacja zabytkowego odrestaurowanego wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Bierzwniku
z możliwością przejażdżki.

„Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych” odbyły się na tle szeregu imprez. Elementami nawiązującymi do okresu średniowiecza były występ zespołu muzyki dawnej –chóru „Canto Choralis” obchodzącego 5-lecie, a także koncert Bydgoskiego Chóru Gospel pod dyrygenturą Piotra Pawlickiego.

Atrakcją był również koncert zespołu „BIERZWNIKCZANKI” oraz solowe występy lokalnych artystów: WIKTORII WĘGLEWSKIEJ, HANNY JUSZCZAK, MARCELEGO JUSZCZAK, ZOFII KAWECKIEJ, ALEKSANDRY MATYJASIK, MILENY KIEŁDUCKIEJ, DOBROSŁAWY MŁOT oraz ZUZANNY KOWALSKIEJ.

Nie zabrakło również atrakcji w formie koncertów rozrywkowych takich zespołów jak: Gesek i ShanteL, którzy rozgrzali uczestników i zachęcili do udziału w zabawie tanecznej w parku gminnym prowadzonej przez DJ.

           

W niedzielny poranek imprezę rozpoczęły zawody wędkarskie dla Zrzeszonych Kół Powiatu Choszczeńskiego na pomoście na Jeziorze Kuchta w Bierzwniku.

Po południowej mszy świętej w kościele w Bierzwniku odbyła się inscenizacja historyczna pod nazwą: „Matka Boża w Fatimie”.

 „Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych” zakończyły się w niedzielę konferencją pod nazwą: „Czy szata zdobi człowieka – strój zakonny”, podczas której wręczono nagrody zwycięzcom konkursu na najładniejszy strój zakonny.

            Targi zostały zamknięte przez Anielę Banaś – Przewodniczącą Rady Gminy Bierzwnik, która podziękowała wszystkim gościom, uczestnikom i zwiedzającym za przybycie i udział oraz organizatorom i sponsorom za pomoc oraz współpracę przy organizacji i realizacji „3 Dni na Cysterskim Szlaku” i „Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych”.           

Trzydniowa impreza zgromadziła bardzo liczną publiczność – mieszkańców Gminy Bierzwnik, przebywających w okolicy turystów a także mieszkańców odleglejszych miast.

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda