}
herbGmina
Bierzwnik

Dożynki to najważniejsze  w roku święto rolników - będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu - obchodzone po zakończeniu i zebraniu plonów - zachowane w polskiej tradycji  do dnia dzisiejszego są dziękczynieniem za zbiory. To dla rolników radość, wytchnienie i odpoczynek po ciężkiej pracy.

Z uwagi na sytuacje epidemiologiczną tegoroczne dożynki ograniczono do dziękczynnych Mszy Świętych, które odbyły się w dniach 5 września 2020 r. w  kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Bierzwniku oraz 6 września 2020 r. w kościele filialnym pw. św. Izydora w Pławnie.

Msze Św.celebrowali kolejno ksiądz kanonik Zygmunt Kraszewski proboszcz parafii w Bierzwniku oraz ksiądz kanonik Sławomir Mazurkiewicz proboszcz parafii Zieleniewo, którzy błogosławili i dziękowali rolnikom za ich trud i poświęcenie.

W czasie składania darów do ołtarza przyniesiono chleby i wieńce dożynkowe jako wyraz wdzięczności Panu Bogu za zbiory z prośbą o Boże błogosławieństwo dla rolników i wszystkich mieszkańców Naszej Gminy. W mszy dziękczynnej uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnej władzy na czele z Wójtem i Sekretarzem Gminy oraz mieszkańcy Gminy Bierzwnik. W uroczystości w Pławnie wzięli udział również przedstawiciele i mieszkańcy Gminy Krzęcin.

Dziękuję rolnikom za tegoroczne plony, są one owocem trudnej pracy człowieka.Tegoroczne Święto w Naszej Gminie jest zdecydowanie skromniejsze, ogranicza się właśnie do mszy świętej dziękczynnej. Dożynki to ważna tradycja i święto, ale w tej sytuacji życie i zdrowie ludzi jest najważniejsze –podkreśliła Aneta Kołuda, Wójt Gminy Bierzwnik, jednocześnie wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku będzie już możliwość zorganizowania uroczystości zgodnie z planem.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Gminy Krzęcin

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

System Rada

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda