}
herbGmina
Bierzwnik

W dniu 16.09.2019r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbyło się spotkanie w sprawie omówienia i przyjęcia koncepcji zagospodarowania wzgórza klasztornego.

W spotkaniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Pan Jarosław Rzepa oraz przedstawiciele władz kościelnych ks. Prałat Zygmunt Kraszewski, konserwator diecezjalny ks. Marek Cześnin, jak również Pani dr Barbara Stolpiak – przedstawiciel Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków Pani Ewa Stanecka.  Spotkanie prowadziła Pani Wójt Gminy Bierzwnik Aneta Kołuda.

 

Zaprezentowano koncepcję odbudowy i adaptacji terenu przy klasztorze (drogi, ścieżki wokół jeziora Kuchta, budowy pomostu nad jeziorem, adaptacji budynków przy ruinach browaru na punkt informacji turystycznej, przystanek wędrowca, WC).

Gmina Bierzwnik na realizację niniejszej inwestycji stara się pozyskać środki w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie /Brandenburgia / Polska. Jest to możliwe z uwagi na członkostwo Gminy Bierzwnik w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Do wspólnych działań zaprosiliśmy gminę niemiecką – Neuhardenberg, w powiecie Märkisch Oderland w kraju związkowym Brandenburgia.

W gminie Neuhardenberg, w miejscowości Altfriedland znajduje się klasztor cysterek, którego powstanie datuje się na XIII w. Wspólny projekt, w ramach którego planowane są inwestycje nosi tytuł:

„Zacieśnianie współpracy polsko – niemieckiej na bazie dziedzictwa pocysterskiego”.

Niniejsza inwestycja na pewno przyczyni się do  wzrostu zainteresowania Gminą Bierzwnik wśród turystów oraz posłuży upowszechnianiu dziedzictwa pocysterskiego naszych terenów zarówno w kraju jak i za granicą. Przewidywana kwota inwestycji to koszt ok. 2.500.000 złotych.

Zapraszamy do galerii.

 

 

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

System Rada

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda