}
herbGmina
Bierzwnik

W dniach 13-14 lipca br. na Wzgórzu Klasztornym w Bierzwniku miał miejsce polsko - niemiecki projekt pn. „Wspólny region – wspólne dziedzictwo – wspólna przyszłość. Polsko – niemieckie seminarium i warsztaty turystki kulturowej” realizowany w ramach współpracy sąsiedzkiej Gminy Bierzwnik i Miasta Prenzlau. Wydarzenie rozpoczęło się od międzynarodowego seminarium popularno - naukowego pn. „Cystersi łączą – o kulturze i gospodarce w Bierzwniku”, podczas którego referaty na temat kultury i gospodarki zakonnej wygłosili: dr Barbara Stolpiak, dr Sabina Krahn-Schulze, dr Maria Mucha, O.Cist. mgr Rajmund Guzik, mgr Teresa Świerszcz, Bert Bakhuis.

Seminarium było okazją do zwiedzania najstarszego klasztoru cysterskiego w Polsce. Następnie rozpoczęła się pierwsza część dwudniowych warsztatów pn. „Transgraniczne warsztaty kultury, sztuki i historii”. Uczestnicy warsztatów pracując w kilku mieszanych polsko-niemieckich grupach, mogli spróbować swoich umiejętności malarskich, rzeźbiarskich, pracy z gliną, drewnem, a także zdolności manualnych przy tworzeniu biżuterii. Już pierwszego dnia obie narodowości współpracowały ze sobą w zażyłej atmosferze. Początkowo w komunikacji pomagali tłumacze, jednak z każdą minutą bariera językowa zanikała. Warsztaty przykuwały uwagę turystów biorących udział w obywających się w tych dniach w Bierzwniku obchodach 725 - lecia powstania miejscowości Bierzwnik. Szczególne zainteresowanie wywoływały wśród dzieci, które aktywnie włączały się w prace z instruktorami warsztatów. To łączące pokolenia wydarzenie, przyniosło wszystkim dni pełne wrażeń i atrakcji.

Głównym celem projektu jest popularyzowanie turystki kulturowej poprzez wspieranie transgranicznych spotkań miłośników opactwa cysterskiego oraz rozwój zainteresowań dawnymi zwyczajami, pracą, sztuką i rzemiosłem, jakie wykonywano na terenach klasztornych i zakonnych Pomorza Zachodniego. Realizacja projektu możliwa była dzięki dofinansowaniu, które Gmina Bierzwnik otrzymała z Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”. Zwieńczeniem wspólnych działań będzie opracowanie dwujęzycznego folderu promującego realizację projektu, partnerskich miejscowości i zabytków znajdujących się na ich terenie, którego publikacja planowana jest na koniec sierpnia.

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

System Rada

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda