}
herbGmina
Bierzwnik

W minioną sobotę (01.09.18 r.) mieszkańcy Gminy Bierzwnik zebrali się na dożynkowej imprezie, aby świętować tegoroczne zbiory. Ceremonię dożynkową rozpoczęła msza święta dziękczynna, po której dożynkowy korowód udał się do parku, gdzie kontynuowano bierzwnicką zabawę. Starostwami tegorocznych dożynek byli Państwo Żaneta i Sławomir Wawrzyk z Kolska. W swoim wystąpienie Wójt Gminy szczególne słowa skierował do rolników, …”dzisiejszą uroczystością zamykamy tegoroczne żniwa, dziękuję za determinacje i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszące pracy rolnika, … dziękuję za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo to tradycja nas współtworzy, …. dziękuję za okazały bochen chleba, bo on symbolizuje dostatek i gościnność nas wszystkich. ..”

Klimatyczne dożynki w Bierzwniku podczas, których można zjeść gorącą zupę (tym razem gulaszową), wziąć udział w warsztatach artystycznych czy wysłuchać oryginalnych koncertów to już ludowa tradycja.

Zgodnie ze staropolską tradycją, Wójt Gminy wspólnie ze Starostami Dożynek i Przewodniczącą Rady podzielili się dożynkowym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami gminy oraz przybyłymi Gośćmi.

Podczas festynu rozstrzygnięto VII Turniej Sołectw, do rywalizacji przystąpiło dziewięć drużyn. I miejsce - ZŁOTE RADŁO i złote medale  wywalczyło Sołectwo Bierzwnik w składzie: Lucjan Szczur, Jan Sołtysiak, Marcin Sibiński i Gabriela Sołtysiak.  II miejsce – SREBRNE WIDŁY i srebrne medale zdobyło Sołectwo Klasztorne w składzie: Władysław Bulera, Hubert Wypych, Wiktor Matys oraz Piotr Krysztofowicz, III miejsce –  BRĄZOWA MOTYKA i brązowe medale przypadły  dla Sołectwa Płoszkowo w składzie: Aniela Banaś, Tomasz Sieniuć, Łukasz Kasprzak i Łukasz Frontczak. W turnieju wystąpiły ponadto ekipy z Górzna, Jagliska, Kolska, Pławna, Strumienna i Wygonu. W dożynkowym konkursie kulinarnym zdaniem komisji konkursowej najsmaczniejszą potrawę pod nazwą ZAPIEKANKA Z KAPUSTY przygotowało Sołectwo Kolsk. Wyróżnienia przyznano dla Świetlicy Breń za KAPUŚNIACZKI PIKANTNE oraz  dla Sołectwa Jaglisko za potrawę KAPUSTA ZASMAŻANA Z BOCZKIEM. Degustowano również SAKIEWKI Z KAPUSTĄ – Świetlica Łasko, PASZTECINKI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI – Sołectwo Pławno, KAPUSTĘ POD PIERZYNKĄ – Sołectwo Płoszkowo oraz  BIGOS – Sołectwo Breń.  W prestiżowym konkursie  na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło Sołectwo Strumienno i będzie reprezentowało gminę na dożynkach woj. W Barzkowicach  9 września. Równie piękne wieńce prezentowały sołectwa Sołectwo: Górzno, Breń, Rębusz, Klasztorne, Kolsk, Pławno, Jaglisko, Płoszkowo, Starzyce i Wygon. Wójt Gminy wręczając nagrody i wyróżnienia podziękował za udział w festynie dożynkowym, włożoną pracę przy wyplataniu wieńców, wspólną zabawę w czasie rywalizacji sportowej oraz smaczne potrawy przygotowane na konkurs kulinarny. Tegoroczne dożynki obfitowały w różnorodne występy artystyczne. Korowód dożynkowy i obrzęd dożynkowy prowadził Zespół Pieśni i Tańca PYRZYCE. Na scenie wystąpiły miejscowe zespoły: BIERZWNICZNKI, SUPER BABKI, dzieci z SP Łasko i GOK promując własną płytę ŚWIAT TO MY oraz zaprzyjaźniony zespół TRIO KOSTAS. Wystąpiła ekipa taneczna PROMYCZKI, kapela BIESIADNA SZADZKO. Gościliśmy szczeciński operowy zespół Artes Ensamble oraz artystów, którzy zaprezentowali przednie Disco Polo Show podczas, którego mogliśmy podziwiać pokazy ognia i energiczne układy taneczne tancerek. Kropkę nad „i” postawił Dj Jontas, który zamknął gminną zabawę.

Mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w warsztatach dekupaż i wyplatania ozdób, a najmłodsi uczestnicy mogli do woli korzystać z przygotowanego parku zabaw, na który składały się popularne dmuchane zamki i sportowe gokarty.

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

System Rada

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda