}
herbGmina
Bierzwnik

Komunikaty i ogłoszenia

Polecane strony

Lider Pojezierza

System infomracji przestrzennej

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich

Gminny Ośrodek Kultury

Lubuskie Mazury

W dniach 8-10 lipca 2022 r. w Bierzwniku odbyło się najważniejsze wydarzenie naszego regionu „3 Dni na Cysterskim Szlaku”.

Już w czwartek w Wiacie  „Wigwam” należącej do Nadleśnictwa Bierzwnik, rozpoczął się XXII Festiwal Szachowy „Na Leśnej Polanie  im. Romana Szymoniaka”. [...]

 

W piątek 8 lipca na hali sportowej odbywał się Turniej Tenisa  Stołowego dla dzieci a na terenie boiska przy hali sportowej w Bierzwniku trwał Piknik Rodzinny „Na wesoło”. Podczas imprezy dzieci aktywnie brały udział w licznych zabawach z chustą animacyjną. Nie zabrakło również tańców, poczęstunku, malowania twarzy, konkursu plastycznego z nagrodami, laserowego paintballu.  Od godziny 17.30 na bierzwnickiej murawie rozgrywał się Turniej piłki nożnej z udziałem MKS Pogoń Szczecin, MULKS „Orzeł” Bierzwnik, Klub Sportowy Stal Stocznia Szczecin. Całość piątku na sportowo zamknął „Tenis Nocą” – turniej tenisa stołowego o puchar Wójta Gminy Bierzwnik.

W sobotę o godzinie 12.00 Wójt Gminy Bierzwnik Aneta Kołuda uroczyście otworzyła XIV historyczne spotkanie  „3 Dni Na Cysterskim Szlaku”. Pani Wójt serdecznie przywitała wszystkich zaproszonych gości, współorganizatorów, wystawców, mieszkańców, przybyłych turystów oraz proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Bierzwniku ks. kan. Sławomira Mazurkiewicza.  Głos zabrał przybyły na nasze wydarzenie Poseł na Sejm RP Czesław Hoc, który przytoczył regułę benedyktyńską  „Ora et labora”- módl się i pracuj oraz pogratulował mieszkańcom Gminy Bierzwnik jak i Powiatu Choszczeńskiego kontynuowania tak pięknej inicjatywy jakim są „3 Dni Na Cysterskim Szlaku”, rozwoju szlaku cysterskiego w aspekcie zakonów cysterskich , rozwoju Gminy Bierzwnik a  na ręce Pani Wójt  złożył podziękowania tworzenia nowej przyszłości w anturażu przyrody i historii.

Kolejnym ważnym punktem obchodów była „Inscenizacja historyczna” z udziałem nauczycieli, mieszkańców i młodzieży gminy Bierzwnik, przygotowaną przez Panią dr Wiolettę Wojtkiewicz. Całość wydarzeń kulturalnych dopełniły koncerty: „SACRUM PROFANUM- życie muzyczne w klasztorach cysterskich” Capelli Cistercian pod kierownictwem Pana Jacka Bratke z Gdańska Oliwy oraz „Spotkanie z klasyką” w wykonaniu Pani Anny Kalki – mieszkanki Bierzwnika, obdarzonej anielskim głosem, która reprezentuje nasz kraj na  arenie międzynarodowej.

Członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku oprowadzali turystów po Klasztorze i stanowiskach archeologicznych a największym zainteresowaniem cieszyło się nocne zwiedzanie Klasztoru oraz mini recital Pani Anny Kalki.

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć przejażdżek zabytkowym wozem, który obwoził turystów po malowniczej okolicy Bierzwnika. W „Lamusie” czekały na zwiedzających: Wystawy  Etnograficzne pt. "Jesteśmy epizodami w życiu przedmiotów", „Spotkajmy się w Geesie” dotycząca powojennego Bierzwnika i okolic.  W tym samym czasie w „Lamusie” odbywały się również Transgraniczne Warsztaty Kultury, Sztuki i Historii, realizowane w ramach „III Polsko- Niemieckie  Seminarium i Warsztatów Turystyki Regionalnej”  pn. „ Wspólny region, wspólna przyszłość”. Trzeba zaznaczyć, że w tym roku liczba odwiedzających  XIX wieczny spichlerz sięgnęła ok. 1000 osób.  Bardzo nas cieszy tak wysoka frekwencja.!

Przy Bierzwnickiej plaży najmłodsi mieszkańcy mogli cieszyć się zabawą na dmuchanych zamkach oraz  przejażdżką motorówką na jeziorze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty połączone z zabawą m. in. : kulinarne prowadzone przez KGW w Pławnie „Pławnisie” i KGW Łasko/ Wygon „Jezioranki”,  malarskie prowadzone przez Janę Radziszewicz , ceramiczne prowadzone przez Panią Magdalenę Żukowską  oraz rękodzielnictwa- decoupage prowadzone przez Panią Urszulę Szadyko. Niesamowite doświadczenie edukacyjne dla dzieci jak i dorosłych!

W sobotę mogliśmy wysłuchać artystów z terenu powiatu choszczeńskiego, m. in. z Choszczna, Recza, Brenia, Klasztornego oraz obejrzeć bardzo wesołe przedstawienie w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku przygotowaną przez Panią Agnieszkę Cieślak oraz Panią Ilonę Majewska. Zwieńczeniem sobotniego widowiska był występ 15-letniego Antoniego Płaczka, który przyjechał do nas z Barlinka. Zaprezentował  covery utworów m. in. Krzysztofa Krawczyka i Zbigniewa Wodeckiego, którymi poderwał publiczność do wspólnej zabawy. W ostatni dzień naszego wydarzenia na głównej scenie odbył się Przegląd Zespołów Śpiewaczych, w którym udział wzięło 7 zespołów, tj. Granowianki, Grupa „My”, Drawianki, Reczanie, Chór „Pogodna Jesień”, Drawiczanki oraz oczywiście Bierzwniczanki. Wszystkie zespoły z rąk Pani Starosty Wiollety Kaszak oraz Wicestarosty Pawła Szubera otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, a także statuetki.

Podczas uroczystości niedzielnych  swoje „Smakołyki” na konkurs na najsmaczniejszą potrawę przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z : Klasztornego, Pławna, Łaska, Strumienna i Jagliska. Pani Wójt Aneta Kołuda wraz z Wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Kustoszem wręczyła wszystkim uczestnikom konkursu gratulacje, podziękowania, a laureatom nagrody i okolicznościowe dyplomy.

Po obchodach na cysterskim wzgórzu, tłum mieszkańców przeniósł się do Parku Gminnego na zabawę taneczną. Spragnieni zabawy mieszkańcy bawili się do białego rana.

W niedzielę pomost na jeziorze Kuchta w Bierzwniku zajęli wędkarze biorący udział w zawodach wędkarskich, a wzgórze klasztorne wypełniły rozgrywki szachowe.

Cykliczne „3 Dni na Cysterskim Szlaku” pomimo nie odbycia się w tym roku  „Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych” mają swój charakter i piękny klimat ukazujący wielowiekowe bogactwo dziedzictwa duchowego i kulturowego pozostawio­nego przez Cystersów oraz promocję naszego szlaku Bierzwnickiego.

Dziękujemy za tak liczne przybycie do Bierzwnika i zainteresowanie naszą perełką jaką jest Klasztor Pocysterski oraz  LAMUS niezwykła, oddolna inicjatywa, której celem jest stworzenie gminnej izby pamięci..

 

Do zobaczenia za rok na Cysterskim Szlaku w Bierzwniku.

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

System Rada

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda