}
herbGmina
Bierzwnik

Komunikaty i ogłoszenia

Polecane strony

Lider Pojezierza

System infomracji przestrzennej

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich

Gminny Ośrodek Kultury

Lubuskie Mazury

W dniach 09-10 lipca br. na Wzgórzu Klasztornym w Bierzwniku obyły się  III Polsko - Niemieckie Seminarium i Warsztaty Turystyki Regionalnej pn. „Wspólny region, Wspólne dziedzictwo, Wspólna przyszłość” realizowane w ramach współpracy sąsiedzkiej Gminy Bierzwnik i Gminy Neuhardenberg. Wydarzenie rozpoczęło się od międzynarodowego seminarium popularnonaukowego pn. „Kultura nie zna granic”, podczas którego referaty wygłosili:

Eric Delaisse - Stowarzyszenie Na Rzecz Promieniowania Kultury Cysterskiej (Francja);

Dr Barbara Stolpiak i Teresa Świercz – Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego;

M-O Bougaud - Stowarzyszenie Przyjaciół Pontigny (Francja);

Dieter Arndt – Stowarzyszenie Heimatverein Neuhardenberg.

Na zakończenie Seminarium uczestnicy zaproszeni zostali do zwiedzania klasztoru bierzwnickiego, a następnie do udziału w dwudniowych „Transgraniczne warsztaty kultury, sztuki i historii” oraz warsztatach kulinarnych pn. „Polsko-Niemiecki festiwal smaków”, które poprowadziły Koło Gospodyń „Pławnisie” w Pławnie, oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” Łasko-Wygon.

Uczestnicy warsztatów kulinarnych pracując w kilku mieszanych polsko-niemieckich grupach, poznali najważniejsze tajniki tworzenia konfitury truskawkowej, oraz przygotowania pasztecików z barszczem staropolskim. Warsztaty były doskonałą okazją do nauczenia się projektowania i tworzenia wyrobów ceramicznych, zdobienia codziennych przedmiotów techniką decoupage, malowania, a także wykonywania czynności domowych przy użyciu starodawnych urządzeń.

Punktem kulminacyjnym warsztatów kulinarnych był konkurs, w którym wzięły udział uczestniczące w projekcie Koła Gospodyń Wiejskich. Komisja konkursowa po długich naradach dokonała wyboru zwycięzców konkursu:

1 miejsce -  KGW Klasztorne za potrawę „Polędwiczki w sosie camembert, pieczone ziemniaki, surówka w słodkim sosie chili”.

2 miejsce – KGW Strumienno za potrawę „Ognista zupa mnicha ze swojskim chlebem”.

3 miejsce – KGW „Pławnisie” Pławno za potrawę „Kluski Śląskie, żeberka w kapuście z żurawiną i grzybami”.

Wyróżnienia otrzymało:

KGW Łasko- Wygon „Jezioranki” za potrawę „Paszteciki z barszczem staropolskim”.

KGW Jaglisko za potrawę „Bigos z łazankami”.

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia organizowane we współpracy ze stroną niemiecką na Wzgórzu Klasztornym.

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju  Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Całkowita wartość ww. projektu wynosi 16 057,00 EUR (słownie: szesnaście tysięcy pięćdziesiąt siedem EUR 00/100), w tym kwota dofinansowania to 13 648,45 EUR (słownie: trzynaście tysięcy sześćset czterdzieści osiem EUR 45/100), co stanowi 85% wartości przedsięwzięcia.

Szukaj w serwisie

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

System Rada

e-BOI - Jak załatwić sprawę w urzędzie.

  • :
  • :

Kalendarz wydarzeń

Pogoda